Ko tev vajadzētu zināt par sauļošanās krēmiem

Vasara rit pilnā sparā, kas nozīmē, ka daudzi no mums savas atvaļinājuma dienas un brīvdienas pavada pie dabas, sauļojoties pludmalēs, smaiļojot pa Latvijas upēm vai darot kādu citu interesantu aktivitāti. Ja tā paiet arī daļa no tavas vasaras, tad tev noteikti būs nepieciešams iegādāties sauļošanās aizsargkrēmu, jo bez tā tu nodari savai ādai kaitējumu, kas var būt pat bīstams tavai veselībai. Tāpēc ir vērts saprast informāciju, kas ir rakstīta uz lielākā vairuma saules aizsargkrēmu iepakojumiem, un pielietot šo informāciju, lai izvēlētos sev piemērotāko krēmu.

Saules aizsardzības faktors

Viens no visbiežāk minētajiem terminiem uz saules aizsargkrēmu tūbiņām un pudelēm ir saules aizsardzības faktors jeb SPF. Šis lielums norāda uz to, cik augsta ir konkrētā produkta spēja tevi pasargāt pret saules apdegumiem. SPF lielumu nosaka izmērot to, cik stiprs UV starojums ir jāpielieto, kad aizsargkrēms ir uzklāts uz ādas, lai izveidotos saules apdegums. Tad šis lielums tiek salīdzināts ar to UV starojuma daudzumu, kas ir jāpielieto, lai apdedzinātu ādu, uz kuras nav uzklāts nekāda veida saules aizsargkrēm, un tiek iegūts šī konkrētā produkta saules aizsardzības faktors. Bet kā zināt, kādu aizsargkrēmu cik lielu šo faktoru tev ir nepieciešams lietot? Pamatā eksperti iesaka cilvēkiem ar bālāku ādu vai tiem, kuri sauļojas pirmās reizes, lietot aizsargkrēmu ar augstāku SPF daudzumu, piemēram, krēmu ar SPF 50 vai SPF 30, bet cilvēkiem ar tumšāku ādu vai tie, kuri jau iepriekš ir ieguvuši iedegumu, pietiks ar zemāku SPF lielumu, piemēram, SPF 15. Nav ieteicams lietot saules aizsargkrēmus ar SPF zemāku par 15, jo, tā kā vairumā gadīumu aizsargkrēma reālais SPF daudzums ir zemāks, tad krēmam ar SPF zemāku par 15 var principā nebūt nekāda aizsardzība pret sauli. Tajā pašā laikā īsti nav vērts tērēt naudu krēmiem ar SPF virs 50, jo pamatā visiem šiem krēmiem patiesā aizsardzība pret sauli tik un tā ir robežās SPF zem 50.

Plaša spektra saules aizsargkrēms

Visbiežāk, lielāku uzmanību būtu jāpievērš nevis tieši saules aizsardzības faktoram, bet gan tam, vai uz aizsargkrēma iepakojuma ir minēts, ka tas ir plaša spektra saules aizsargkrēms. Plaša spektra aizsargkrēms nozīmē, ka tas aizsargās tavu ādu no visa veida saules starojumiem. Saule izdala divu veidu starojumus – ultravioleto A starojumu jeb UVA un ultravioleto B starojumu jeb UVB – kur UVB starojums visbiežāk ir iemesls, kādēļ tev rodas saules apdegumi, bet UBA starojums līdz ar apdegumu radīšanu var radīt arī nopietnākas ādas problēmas, piemēram ādas vēzi vai priekšlaicīgu ādas novicošanos. Tāpēc ir svarīgi, ka tavs saules aizsargkrēms aizsargā tevi ne tikai no UVB vai UVA stariem, bet no abiem, lai tu varētu droši sauļoties un neuztraukties, ka saule varētu vēlāk radīt tev ar ādu saistītas problēmas vai kaut ko tik nopietnu kā ādas vēzi.

Kad uzklāt saules aizsargkrēmu?

Visbeidzot, pat ja tas nav minēts uz aizsargkrēma iepakojuma, ir svarīgi arī ne tikai pareizi uzklāt bet zināt laiku, kad ir nepieciešams uzklāt saules aizsargkrēmu. Vairums no mums saules aizsargkrēmu uzklāj tikai tad, kad mēs jau atrodamies pludmalē, taču tas nav pareizi, jo šādi mēs ļaujam saulei iedarboties uz mūsu neaizsargāto ādu. Lai aizsargkrēms iedarbotos visefektīvāk, to vajadzētu uzklāt aptuveni 20 minūtes vai pat pus stundu pirms tu dodies saulē, jo tas nodrošinās, ka, tad, kad tu dodies sauļoties, krēms būs iesūcies tavā ādā un to jau aizsargās, ļaujot tev izbaudīt sauļošanos bez rūpēm par saules iedarbību un tavu ādu.